Dlaczego dzielnica Dębniki cieszy się tak dużą popularnością?

9 listopada, 2022

Kraków bez wątpienia jest miastem, które przyciąga bardzo wielu młodych ludzi. Mieszkanie w Krakowie daje bowiem szerokie możliwości rozwoju zawodowego oraz zapewnia dostęp do wielu placówek edukacyjnych. Ponadto Kraków posiada duże walory turystyczne. Znajduje się tutaj wiele atrakcji turystycznych, które każdy choć raz w życiu powinien odwiedzić. Jedną z nich jest m.in. Zamek Królewski na Wawelu.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej aspekty, nikogo nie powinien dziwić fakt, że Kraków jest miejscem niezwykle atrakcyjnym zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie, a także dla emerytów oraz rencistów. W Krakowie znajduje się osiemnaście dzielnic. Każda z nich oznaczona jest cyfrą rzymską oraz nazwą. Jedną z największych i najbardziej popularnych dzielnic w Krakowie są Dębniki, które oznacza się rzymską cyfrą VIII. Dlaczego dzielnica Dębniki cieszy się tak duża popularnością oraz dlaczego warto zamieszkać w tym miejscu? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Zobacz także: Co oznacz mieszkanie w stanie deweloperskim.

Położenie dzielnicy Dębniki na mapie Krakowa

Dzielnica Dębniki graniczy z rzeką Wisłą, leżąc po jej południowej stronie. Rzeka oddziela dzielnicę od dzielnicy Zwierzyniec oraz od Starego Miasta. Dębniki zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim doskonałej lokalizacji, nieopodal ścisłego centrum Krakowa. Dębniki są dobrze skomunikowane, dzięki czemu przedostanie się do centrum nie stanowi żadnego problemu. To właśnie lokalizacja sprawia, że dzielnica ta przyciąga potencjalnych mieszkańców oraz inwestorów, którzy każdego roku stawiają tutaj nowe budynki inwestycyjne oraz mieszkalne.
Dzielnica od południa i zachodu wyznacza granice Krakowa oraz posiada powierzchnię wynoszącą około 46 km2, co czyni Dębniki drugą co do wielkości dzielnicą w Krakowie. Znajduje się tutaj kilka głównych osiedli mieszkaniowych. Większość z nich budowana jest od lat 2000, co oznacza, że są to stosunkowo nowe budownictwa. W Dębnikach znajduje się wiele nowoczesnych i luksusowych apartamentów.
Jeśli chodzi o najbardziej popularne osiedla mieszkaniowe w Dębnikach, to bez wątpienia jest to Osiedle Europejskie, charakteryzujące się wysokimi budynkami na strzeżonych osiedlach oraz osiedle Mochnaniec, w którym przeważają domki jednorodzinne. Mochnaniec jest idealnym miejscem dla osób, które pragną uciec od zgiełku miasta i jednocześnie być nieopodal centrum.

Dla kogo dzielnica Dębniki jest najbardziej atrakcyjna?

Zdecydowanie najbardziej liczną grupą mieszkańców w tej dzielnicy są młode rodziny z dziećmi. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ Dębniki są dzielnicą wyjątkowo cichą oraz spokojną. Dębniki posiadają bogatą ofertę edukacyjną. Znajduje się tutaj bowiem duża ilość żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych i uczelni wyższych. Dębniki dają również możliwość rozwoju zawodowego. Jest to idealne miejsce dla młodych ludzi, którzy pragną się ustatkować oraz rozwinąć swoją karierę zawodową. Dzielnica Dębniki charakteryzuje się wysokim współczynnikiem bezpieczeństwa. Jedynie 15% wszystkich mieszkańców uważa, że w okolicy występuje problem z bezpieczeństwem. Oznacza to, że zdecydowana większość osób mieszkających w tej dzielnicy czuje się bezpiecznie i komfortowo. Policyjne statystyki również to potwierdzają, ponieważ ilość czynów zabronionych popełnianych przez mieszkańców wynosi jedynie 3,1 w przeliczeniu na 1000 osób.
W Dębnikach znajduje się również wielu studentów, którzy stanowią około 15% wszystkich mieszkańców. Dzielnica jest atrakcyjna dla studentów, ponieważ znajduje się blisko ścisłego centrum miasta. Jest ona dobrze skomunikowana, dzięki czemu w łatwy sposób można dostać się w pozostałe części miasta. Ponadto znajduje się tutaj wiele atrakcji turystycznych oraz rozrywek dla młodszych osób. W Dębnikach znajduje się również kilka wyższych uczelni. Nic więc dziwnego, że studenci decydują się na zamieszkanie w tej właśnie dzielnicy.
Ostatnią grupą mieszkańców, która liczy nieco ponad 20% wszystkich osób mieszkających w Dębnikach są emeryci i renciści. Najstarsi mieszkańcy mogą liczyć w Dębnikach na dużą ilość atrakcji turystycznych, bogatą ofertę medyczną, a także dużą ilość lokali z udogodnieniami.

Zobacz także: Błędy podczas wykańczania mieszkania.

Jak mieszka się w dzielnicy Dębniki?

Wielu mieszkańców tej dzielnicy określa ją mianem samowystarczalnej. Jest to odpowiednie określenie, biorąc pod uwagę fakt, że w Dębnikach znajduje się wszystko, co potrzebne do tego, aby godnie żyć. W Dębnikach możemy znaleźć przedszkola, żłobki, uczelnie wyższe, placówki medyczne, parki oraz różnego rodzaju atrakcje turystyczne. Ponadto, mieszkając w Dębnikach możemy liczyć na ciszę i spokój. Dzielnica ta charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w przypadku młodych rodzin z dziećmi. W Dębnikach znajduje się wiele nowoczesnych, strzeżonych osiedli, a współczynnik przestępstw popełnianych w tej okolicy jest naprawdę niski.
Bez wątpienia jest to miejsce przeznaczone dla każdego, ponieważ każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Studenci mogą liczyć na różnego rodzaju atrakcje oraz bogatą ofertę edukacyjną, rodziny z dziećmi mogą czuć się bezpiecznie oraz rozwijać się zawodowo, natomiast emeryci mogą liczyć na bogatą ofertę z zakresu ochrony zdrowia.