Ekologia we własnym domu

24 czerwca, 2019

ekologiczne sprzątanieDom lub mieszkanie jest miejscem, w którym pragniemy czuć się dobrze i żyć w zgodzie z ekologią i zgodnie z zasadą Zero Waste czyli zero odpadków. Ekologiczny dom jest aktualnie wyznacznikiem trendów, dlatego warto poznać parę trików, które pomogą żyć z ekologią na co dzień. 

Środki czystości

Sprzątanie jest dla wielu osób zmorą, jednak zadbany i czysty dom pozwala na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto zauważyć, że środki czystości dostępne w sklepach są naładowane chemią, która jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Zawarty w nich chlor podrażnia gardło, wywołuje alergie i drażni strefę oddechową poprzez gryzący zapach. Unoszące się opary bywają bardzo niekorzystne dla domowników. Dawniej nasi dziadkowie musieli radzić sobie bez tym chemikaliów, więc dlaczego teraz także nie spróbować samemu tworzyć środków czystości z wyrobów ekologicznych i naturalnych w stu procentach?

Co można wykorzystać do czyszczenia domu?

Naturalne sposoby na czyszczenia bywają najlepsze i najbardziej skuteczne. Zazwyczaj wystarczy skorzystać z wilgotnej ściereczki i z tego, co znajdziemy w szafce w kuchni. Warto przyjrzeć się produktom, które mają określone właściwości – cytryna, sól, mydło naturalne, soda oczyszczona, olejki zapachowe, ocet spirytusowy… Chyba w każdym domu znajdziemy takie produkty, które można użyć także do sprzątania.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dziecięcy

Naturalne produkty i ich działanie

Sól działa dezynfekująco i antyseptycznie, ponadto posiada właściwości ścierne. Mydło naturalne (wyprodukowane ze zwierzęcego tłuszczu lub oliwy z oliwek) jest doskonałym środkiem nadającym się do prania, a jego roztwór do czyszczenia. Cytryna dobrze radzi sobie z plamami i tłuszczem, jest naturalnym wybielaczem, który łącząc się z solą lub sodą jest bardzo skutecznym środkiem czyszczącym nawet bardzo brudne powierzchnie. Soda oczyszczona natomiast bardzo dobrze zwalcza przykre zapachy i nadaje się do czyszczenia łazienki. Ocet spirytusowy także zwalcza nieprzyjemne zapachy, może też pełnić rolę wybielacza, usuwa pleśń i tłuste plamy. Olejki zapachowe posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze (zwłaszcza olejek lawendowy lub eukaliptusowy). Mieszaniny tych składników mogą być bardzo skutecznymi środkami czyszczącymi mieszkanie. Inspiracji warto poszukać na różnych forach i stronach internetowych, zawierających porady odnośnie łączenia tych produktów i ich zalet odnośnie czyszczenia wnętrza.

Zobacz także: Jak dobrać dodatki, które ożywią mieszkanie

Nowoczesne rozwiązania czyszczące

Coraz więcej osób całkowicie rezygnuje z chemicznych środków czystości, typu płyny do naczyń, proszki do prania, płyny i mleczka do mycia łazienek, do szorowania okien i szyb… Warto zauważyć, że wytwarzając samemu w domu naturalne środki myjące, zaoszczędzamy pieniądze. Takie naturalne produkty nie są bowiem kosztowne, a można z nich wytworzyć naprawdę skuteczne środki do zachowania czystości w całym domu.

Ekologiczny dom wiąże się także z innymi zdrowymi nawykami; segregacja odpadów, używanie produktów kilka razy, zastosowanie szklanych pojemników, zamiast plastiku, wytworzenie samemu wielu ciekawych rzeczy np. z palet. Środki czyszczące to także przykład zachowania ekologii, z którego korzysta coraz więcej gospodarstw domowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*