Style ogródków działkowych i przydomowych – jaki wybrać?

30 lipca, 2020

Dobre urządzenie przydomowego, czy działkowego ogródka to duże wyzwanie, jednak odrobina kreatywności (i sporo pracowitości) pomoże rozwiązać ten problem. Z odpowiednim pomysłem w głowie i konkretnym projektem w ręku nawet średnio doświadczona osoba może zdziałać cuda i zwyczajny ogródek zamienić w prawdziwe dzieło sztuki. Warto pamiętać również o tym, ogródki działkoweże istnieją pewne konwencjonalne style ogródków – jaki z nich sprawdzi się najbardziej?

Najpopularniejsze style ogrodów i ogródków

W historii powstało wiele formalnych stylów urządzania ogrodów i ogródków, które i dzisiaj są częstą inspiracją dla projektantów. Projekt ogródka może zakładać podporządkowanie całości konkretnemu stylowi i urządzenie go na przykład w stylu orientalnym, albo nowoczesnym. Wielu projektantów jednak wychodzi dzisiaj znacznie dalej. Często miesza się ze sobą elementy pochodzące z różnych stylów i łączy pozornie niepasujące do siebie inspiracje i nawiązania. Eklektyzm jest dziś jednym z najbardziej dominujących trendów, choć oczywiście nie brak również zwolenników tradycyjnych podziałów. Warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się najpopularniejszym stylom.

Zobacz również: Ekologiczny dom

Dzisiaj najbardziej powszechnym rozwiązaniem są ogrody w stylu nowoczesnym. Charakteryzuje je prostota formy i łatwość utrzymania. Te właśnie cechy sprawiają, że w tej konwencji utrzymane przestrzenie są bardzo często wybierane przez inwestorów. Nowoczesny ogród może być również prawdziwym dziełem sztuki, a stworzenie go to prawdziwe wyzwanie. Dla zwolenników tradycji najlepiej pasować będzie ogród w stylu wiejskim. Ogródek taki może pełnić również funkcje użytkowe. Znajdzie się w nim miejsce na zioła, czy nawet warzywa, a całość robi wrażenie swojskości i daje poczucie bezpieczeństwa.

Wiele osób decyduje się również na ogrody w stylu francuskim i angielskim, a częstą inspiracją jest również Orient. Pierwsze z nich charakteryzują się lekkością i są postrzegane jako bardzo klasyczne. Ogrody angielskie zawsze mają w sobie nutkę tajemniczości. Wśród inspiracji orientalnych zdecydowanie najbardziej popularne są ogrody japońskie.

Zobacz również: Gdzie szukać mieszkania do zakupu

Jak dobrać styl ogrodu do swoich potrzeb?

blok mieszkalny

Warto pamiętać, że ogród ma służyć przede wszystkim nam i jest taką samą częścią domu jak każda inna. Projekt dobrze jest więc dopasować do swoich własnych potrzeb – zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Należy zadać sobie pytanie – w jaki sposób z ogrodu będę korzystać? Czy ma głównie cieszyć oko, kiedy będę przesiadywać na tarasie? A może ma być przestrzenią do relaksu, czy miejscem realizowania swoich ogrodniczych pasji. Warto również dostosować stylistykę ogrodu do projektu domu. Zdecydowanie nie wszystko pasuje do wszystkiego. Dom w otoczeniu dobrze przemyślanego ogrodu będzie wyglądał lepiej i na pewno zwróci uwagę sąsiadów.

Czy to wszystko ma znaczenie?

Ma, i to ogromne. Jak już jakiś czas temu udowodniły badania naukowe (a nowsze odkrycia ciągle to potwierdzają), przebywanie w otoczeniu roślin ma bardzo korzystny wpływ na ludzki zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Już samo patrzenie na zdjęcie natury przez około dwadzieścia minut dziennie wyraźnie podnosi naszą odporność, a co dopiero przebywanie w dobrze urządzonym ogrodzie. Planując przestrzeń ogrodu warto uwzględnić w niej miejsce, które może w przyszłości stać się naszą oazą spokoju. Miejscem służącym relaksowi i wyciszeniu po dniu pełnym pracy i stresu.

Zobacz również: Dodatki, które ożywią mieszkanie

O czym jeszcze warto pamiętać?

mieszkania

Tworząc ogród warto przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Zbyt często w przydomowych ogródkach widzi się śmiertelnie trujące rośliny, których właściciele nawet nie wiedzą co mają pod swoimi oknami. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza jeżeli mamy małe dzieci, albo zwierzęta. Urządzając ogród warto zaopatrzyć się nie tylko w pomysł i zapał do pracy, ale również w podstawową wiedzę na temat roślin, które w nim zasadzimy. Tym bardziej, że dzięki takiej wiedzy możemy jeszcze skuteczniej stworzyć ogród naszych marzeń, do którego chętnie będziemy przychodzić, a w którym spędzony czas będzie przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*